Wspomnienie Włodzimierz Sel

KONIEC PEWNEJ ERY

Wspomnienie Ś/P dr inż. Włodzimierza SELA

29 listopada odeszła jedna z ikon polskiej motoryzacji – główny konstruktor Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu i wieloletni dyrektor Ośrodka Badawczo-Rozwojowego FSO, Prezes Zespołu Rzeczoznawców Samochodowych Maszyn i Urządzeń AUTOMOBILKLUB Nowy Świat Sp. z o.o w Warszawie . – dr inż. Włodzimierz Sel.

W FSO Włodzimierz Sel pracował od 1957 r. Trafił do fabryki tuż po uzyskaniu dyplomu inżyniera na Politechnice Łódzkiej. Od razu przydzielono go do działu Głównego Inżyniera – wywodzącego się jeszcze z zakładów PZInż – inż. Karola Pionniera. Pierwszym projektem Sela było opracowanie wraz z inżynierami Grabowskim, Glinką i Ziółkiem koncepcji modernizacji silnika dolnozaworowego z FSO Warszawy. Już wtedy przestarzały silnik o konstrukcji dolnozaworowej został gruntownie zmodernizowany. Otrzymał między innymi zupełnie nową głowicę z zaworami. Silnik o oznaczeniu S-21 pracował jeszcze długie lata w Nysach i Żukach.

Dr inż. Włodzimierz Sel związany był z Żeraniem przez 40 lat. Początkowo zajmował się właśnie silnikami, lecz zwieńczeniem jego zawodowej kariery było stanowisko Głównego Konstruktora i dyrektora Ośrodka Badawczo-Rozwojowego FSO. To właśnie pod jego kierownictwem w OBR powstały legendarne dziś prototypy, jak np. seria kompaktowych pojazdów „WARS” czy projekt konkurencyjnego dla andrychowskiego 4C90 silnika Diesla, który docelowo trafić miał m.in. do samochodu „POLONEZ”.

Od lat 60. XX w. był rzeczoznawcą techniki samochodowej i ruchu drogowego. Do roku 2005, pełnił także funkcję Prezesa Zespołu Rzeczoznawców Automobilklubu Polskiego i przewodniczącego Komisji ds. Rzeczoznawców Polskiego Związku Motorowego. Po zakończeniu kariery w FSO dr inż. Włodzimierz Sel pozostał nadal związany z motoryzacją. Współpracował z organizacjami zrzeszającymi rzeczoznawców motoryzacyjnych. Był Przewodniczącym Krajowego Porozumienia Stowarzyszeń Rzeczoznawców Samochodowych w latach 2003-2008. Był także znany jako autor licznych felietonów, porad motoryzacyjnych i doradztwa technicznego o szczególnej osobowości i życzliwości w bezpośrednich kontaktach międzyludzkich.

Pozostanie stale jako autorytet w pamięci środowiska rzeczoznawców jak i Zarządu Stowarzyszenia AUTOMOBILKLUB w Warszawie.

Dr inż. Włodzimierz Sel zmarł 29 listopada w wieku 93 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę, 11 grudnia 2019r, na Cmentarzu Północnym w Wólce Węglowej przy ul. Wóycickiego 14.

- Część Jego Pamięci

Zarząd STOWARZYSZENIA Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego AUTOMOBILKLUB

Warszawa, ul. Ludwiki 3a/1 31.XII.2019